Spodnie i marynarki damskie – co warto o nich wiedzieć, by zawsze wyglądać świetnie?Spodnie damskie i marynarki to rewelacyjne elementy garderoby, z których można stworzyć zarówno bardziej casualowe, jak i zupełnie eleganckie stylizacje. Nie zawsze jednak jest to proste i nawet gotowe zestawy mogą stwarzać pewne problemy, kiedy będziemy chciały je założyć. Co więc warto wiedzieć o marynarkach damskich i spodniach, by zawsze wyglądać dobrze?

Marynarki damskie… czy żakiety? Jaka jest różnica?

Zanim zajmiemy się kwestią, jak łączyć spodnie damskie i marynarki, przyjrzyjmy się nieco bliżej temu drugiemu elementowi garderoby. Czy żakiety i marynarki damskie są tym samym? Chociaż te dwa sformułowania są często używane zamiennie, nie jest to do końca poprawne.

Marynarki damskie swoim krojem mocno przypominają swoje męskie odpowiedniki. Są dosyć luźne i długie, niekiedy nawet oversizowe. Żakiet natomiast stanowi świetne połączenie ze spódnicą i spodniami damskimi o wąskim kroju, gdyż jest zdecydowanie bardziej kobiecy – najczęściej cechuje go mocniejsze taliowanie oraz jest krótszy niż standardowa marynarka.

Marynarki i spódnice damskie z tego samego zestawu – na co uważać?

Jeśli interesują nas marynarki damskie i spodnie, teoretycznie najbardziej bezpiecznym wyborem będzie wybór zestawu, który przygotował dla nas konkretny sklep. Znajdziemy w nim oba elementy garderoby, dopasowane do siebie zarówno krojem, jak i kolorem. Nie zawsze jednak wygląda to w ten sposób, gdyż fakt, że żakiet i spodnie damskie pochodzą z tego samego zestawu, nie oznacza, że będą leżały na nas jak ulał. Pamiętajmy, że taki set musi być uszyty jak najbardziej uniwersalnie, natomiast każda z nas ma nieco inną sylwetkę. Z tego powodu często lepszym rozwiązaniem niż zakup jednego kompletu, jest zakup każdej jego części oddzielnie, oczywiście pamiętając o tym, że strój musi ze sobą w odpowiedni sposób korespondować. W ten sposób będziemy mogły przymierzyć obie części ubrania osobno i upewnić się, że każda z nich podkreśli walory naszej sylwetki we właściwy sposób.

Jak nosić spodnie damskie i marynarki? Casual, smart-casual, klasyczna elegancja

Marynarki damskie i spódnice mają to do siebie, że możemy zestawiać je ze sobą na różne sposoby. Naszym pierwszym tropem będą zapewne eleganckie zestawienia i oczywiście jest to dobry kierunek myślenia – odpowiednie spodnie damskie w połączeniu z żakietami dodadzą nam masę szyku i oficjalnego tonu. Pamiętajmy jednak, że nie jest to jedyna możliwość. Wbrew pozorom oba te rodzaje ubrań są dosyć uniwersalne i bez problemu stworzymy z nich również codzienne out-fity. Na co warto zwrócić uwagę? Jeśli zależy nam na jak najbardziej klasycznym i eleganckim wyglądzie, warto postawić na żakiet. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z taliowaną spódnicą, czy zwężanymi spodniami. Ze względu na to, że marynarki damskie są nieco dłuższe i luźniejsze niż żakiety, lepiej poradzą sobie w stylizacjach, gdzie luz przeplata się z eleganckim sznytem. Pamiętajmy również o kolorach, które zawsze powinny być dostosowane do sytuacji – przy oficjalnych okazjach zbyt kolorowe zestawienia narażą nas na faux-pas.